Hibajelentés

Írd le, milyen hibát találtál a trükkben, és mi igyekszünk a lehető leghamarabb javítani azt!

Ha szeretnéd, hogy válaszoljunk neked, ne felejtsd el megadni az elérhetőségedet!

A trükk szövege

Emlékeztetőül a trükk szövege:

Ha van egy író, akinek szeretjük műveit, és még nem olvastunk tőle mindent, könnyen választhatunk újabb olvasnivalókat. Új szerzők esetén azonban mindig bennünk lehet a kétség, hogy vajon jó, illetve (ismeretterjesztő mű esetén) megbízható író-e.

Teljesen ismeretlen könyv esetén segíthet a fülszöveg, a tartalomjegyzék, vagy ha beleolvasunk a műbe, de néha az is nehéz lehet, hogy eldöntsük, hogy egyáltalán mely könyvek fülszövegét lenne érdemes elolvasnunk. A szerző neve mellett jó kiindulópont lehet, hogy a könyv milyen sorozatban jelent meg, de sok esetben még az is, hogy mely kiadó adta ki. Ha már sokat olvastál, kialakul benned valamilyen kép a kiadókról, tudni fogod, melyik adja ki a kedvenceidet, és mely kiadó könyveihez nem érdemes hozzányúlni.

Ha egy teljesen ismeretlen területre érkezel (például most fogsz először sci-fi-t olvasni), érdemes körülnézni a téma iránt rajongók oldalain, hogy miket tartanak a legjobb műveknek. Vannak kifejezetten könyvekre szakosodott oldalak is, ahol a felhasználók megosztják egymással véleményeiket (pl. moly.hu), és ahol megnézhetjük, mik azok a témában, amiket a legtöbben olvastak, és pozitív véleménnyel vannak róluk. Érdemes azonban óvatosan járkálni a hasonló oldalakon - egy-egy, a történettel kapcsolatos elejtett megjegyzés elolvasása sokat ronthat olvasási élményünkön.

Az ismeretterjesztő könyvek megbízhatóságával kapcsolatban legelőször a szerző nevét, végzettségét és a kiadót érdemes megnézni, majd a felhasznált szakirodalmat, illetve a könyvben emlegetett tudósok neveit. Bár ahhoz is kell némi tudás, hogy ezek alapán meg tudjuk ítélni a könyvet, minél többet olvasunk, annál inkább meg fogjuk tudni ítélni egy könyvről, hogy megbízható-e.

Ha elkezdtünk olvasni valamit, és úgy találjuk, hogy nem nyerte el tetszésünket, ne olvassuk tovább csak azért, mert már belekezdtünk. Túl sok jó könyv van ahhoz, hogy rosszakra pazaroljuk az időnket.